Ana Sayfa «  
Ürünler Uygulamalar Referanslar
Kurumsal Linkler Yapı Fiziği Kuralları İletişim
      geri «
   
Kırma Çatı Aksesuarları   
 
 

 

Kuru Mahya Sistemi
Günümüzde kırma çatılarda mahya kiremitleri sıva (harç) ile tespit edilmekte ve çok kısa süre içinde bu detaylarda problemler oluşmaktadır. Çatılarda mahya kiremitlerinin harçla tespit edilmesinin çok çeşitli sakıncaları vardır. Harç kısa süre içerisinde çatlayarak bağlayıcılığını kaybeder. Aynı zamanda oluşan çatlaklar çatı içine su girmesine sebep olur. Harç çatılarda estetiği kaybettirdiği gibi çatı konstrüksiyonuna fazladan yük bindirir. Kuru mahyalı (harçsız) çatılarda ise söz konusu problemlerin hiçbiri yaşanmadığı gibi estetik çözümlerde üretilebilmektedir. Kuru mahya sisteminin ana bileşenleri TOP RIDGE aşık profili, aşık, TOP ROLL mahya havalandırma bandı, mahya kiremiti ve ya kaplaması montaj profili ve mahya kiremiti ve ya kaplaması ile oluşturulur.

TOP RIDGE Aşık Profili

Kuru mahya sisteminde mahyayı oluşturan aşığı merteğe veya ana taşıyıcıya bağlayan elemandır. TOP RIDGE Aşık profilinin üzerine tespit edilecek aşık yardımı ile TOP ROLL mahya havalandırma bandı, mahya kiremiti ve ya kaplaması montaj profili ve son olarak mahya kiremiti ve ya kaplaması sistemi tamamlar. St02Z275 galvanize çelikten mamuldür. Standart olarak 30 mm kafa genişliğine sahiptir. İsteğe bağlı olarak 40 ve ya 50 mm genişliğinde üründe kullanılabilir.TOP ROLL Mahya Havalandırma Bandı

Kuru mahya çözümlerine yönelik olarak geliştirilen Top Roll Mahya Havalandırma Bantları kolay uygulama yapılabilmesi ve güvenilir çözüm sunması sebebiyle en çok tercih edilen üründür. Bandın her iki tarafındaki kendinden yapışken yüzey her tür kiremite sorunsuz ve kırışıksız yapışarak sepken yağmur sularının sızmasını engellediği gibi bandın ortasındaki nefes alan yüzey mahya altında birikecek su buharını uzaklaştırır. Kuru Mahya Sisteminde, mahya detayında son kiremit çıtasına tespit edilecek
TOP RIDGE aşık profili ile yerleştirilecek aşık üzerine yerleştirilen TOP ROLL mahya havalandırma bandı kenarlarındaki yapışkan bant sayesinde kiremitlere yapıştırılır. Mahya kiremit montaj profilleri aşığa tespit edilerek mahya kiremitleri yerleştirilir.
Mahya Kiremiti ve ya Kaplaması Montaj Profili

Mahya kiremit ve ya kaplamasının aşığa tespit edilmesinde kullanılır. Alüminyumdan imal edilmiştir ve uzun ömürlüdür. Her türlü kiremit ve ya kaplama ile uyumlu değişik ebat ve modelde üretilir.

Baca Dibi Yalıtım Sistemi (Top Flex Baca Dibi Yalıtım Bandı)

Çatılarda en çok problem yaşanan detaylardan biride baca dipleridir. Çatı kaplaması ile baca dış yüzeyinin birleşim detayında kullanılacak olan malzeme yüksek sıcaklık ve UV dirence sahip olmalıdır. Alüminyum alaşımlı ve kendinden yapışkanlı bütil yüzeyi ile TOP FLEX Baca Dibi Yalıtım Bantları, baca dibi detaylarında yaşanan problemlere karşı kesin ve uzun ömürlü çözümler sunar. Her türlü hava
şartlarına karşı koruma sağlar. Özel yapısının verdiği esneklikle tüm girinti ve çıkıntı yüzeyleri tamamen sarar. Son olarak baskı çıtası uygulaması yapılarak sonlandırılır.

ÇATI HAVALANDIRMA AKSESUARLARI

TOP AIR Geçiş Kiremiti

Çatı havalandırma bacası, anten çıkış elemanı gibi aksesuarların bağlandığı kiremittir. Her türlü kiremit ve ya kaplama ile uyumlu model çeşitleri vardır.

 

 

TOP AIR PVC Havalandırma Bacası ve Kapağı

Bina havalandırma sisteminin çatı çıkış elemanıdır. Sert PVC’den mamuldür. (PVC-P)

 

 

TOP AIR PVC Havalandırma Bağlantı Elemanı

Yapının havalandırma sistemi ile çatıda bulunan havalandırma bacası arasındaki bağlantı elemanıdır. CO, CO2, SO2, H2SO4, HCl, HNO3 dayanımlıdır. Siyah ve kırmızı rengi mevcuttur.

 

 

 

TOP AIR PVC Anten Çıkışı

Yapılarda çatıya anten montajı detayında antenin tespit edildiği elemandır. Geçiş kiremiti ile uygulanır.

 

 

TOP EAVES Saçak Havalandırma Tarağı

Saçak detayında kiremit altında bırakılan havalandırma girişine uygulanarak, kiremit altına kuş, böcek, yabancı madde vs girmesini engeller.

 

 
DİĞER AKSESUARLAR

TOP ROOF Universal Çatı Penceresi

Galvanize çelik aksamı ile uzun ömürlüdür. Açılabilir kanat 45 x 55 cm ebatındadır ve özel güvenli camdan mamuldür.

 

 

DuPont Eaves Carrier (Saçak Taşıyıcı)

Sadece DuPont tarafından üretilen ve saçak detaylarında tek çözüm olarak kullanılabilen üründür. Malzemenin kanatı yağmur oluğuna sarkıtılarak alın tahtasına ve ya saçağa tespit edilir. Tyvek nefes alan su yalıtım örtüsü malzeme üzerinde sonlandırılarak detayda bütünlük sağlanır.

TOP VALLEY Mail Dere Oluğu

Mail dere çözümünde kullanılan oluk elemanı uzun ömürlü ve pratik uygulanabilir bir çözümdür. Alüminyum ve PVC’den mamul iki farklı modeli vardır. Alüminyum modeli 0,49 x 2,0 m ebadında, PVC modeli 0,50 x 1,7 m ebadındadır.

 

 

       
izoder üyesi

ARI Mühendislik, Mimarlık, Müşavirlik, İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Prof.Ali Nihat Tarlan Cad. Zafer Apt. No:58/5 Bostancı 34744 İSTANBUL - TÜRKİYE
T: +9 (0216) 362 03 94 (PBX) F: +9 (0216) 362 03 89 E: sales@arieng.com

galen